Terarij mjeseca: Tarzan M 45€

search icon

Kako i kada zaliti terarij?

Zalijevanje terarija jedan je od najvažnijih elemenata za održivost vašeg ekosustava. Važno je znati kako i kada zaliti terarij kako ne biste nehotice usmrtili biljke. Iako je terarij samoodrživi ekosustav u kojem se biljke samostalno zalijevaju ipak ga je potrebno ponekad zaliti. To se, u prosjeku, radi jednom u šest mjeseci.

Prskalica omogućava jednostavno vlaženje unutrašnjosti terarija, održavajući potrebnu vlažnost.
3x godišnje potrebno je zaliti terarij
Slika prikazuje pravilno zalijevanje biljnog terarija.
Zemlja mijenja boju iz svjetlije u tamniju prilikom zalijevanja. Ukoliko ne mijenja nije potrebno dodatno zalijevati terarij.

Vodeni ciklus u terariju
Terarij je samoodrživi ekosustav u kojem se biljke same zalijevaju zbog procesa kruženja vode u prirodi. Biljke preko korijena, iz vlažne zemlje, povlače vodu i distribuiraju ju kroz biljku. Biljka vodu transpirira preko puči na listovima. Vlažna para se u doticaju sa hladnim stijenkama staklenke kondenzira i kaplje na zemlju te na taj način zalijeva zemlju. Ovo nazivamo kišom u terariju, a vodeni ciklus osigurava samozalijevanje.

Na slici je prikazan crtež kondenzacije odnosno vodeni ciklus koji kruži u terariju. Ilustracija služi kao pojašnjenje zašto se terarij ne zalijeva često.
Slika prikazuje idealnu količinu kapljica i veličinu.

Kada trebam zaliti terarij?

Terarij se zalijeva, u prosjeku, dva puta godišnje. Najbolje je pratiti signale koji ukazuju da je biljkama potrebno zalijevanje.

Signali:

  • bljedunjava zemlja, mahovina ili kamen, generalni gubitak žarkosti boja
  • zemlja koja je rahla i rupičasta, nije zbijena
  • nedostatak kondenzacije (ali, terarij je ponekad potrebno zaliti i ako se kondenzira)
  • terarij tužnog izgleda

S koliko vode zaliti terarij?
Terarij za biljke se zalijeva prskalicom ili špricom. Ciljajte zemlju i prščite ju dokle god zemlja upija vodu i mijenja boju iz svjetlije u tamniju. Potrebno je zaliti zemlju da ona približno 0,50 centimetara od površine tla prema sredini promijeni boju iz svjetlije u tamniju nijansu.

Testirajte terarij
Iako se terarij kondenzira, a prošlo je već 6 mjeseci ili više napravite test. Ulite 1 ml destilirane vode uz staklo. Ukoliko zemlja mijenja boju iz svjetlije u tamniju znači da je zemlja suha i žedna i da je vrijeme za zalijevanje.

Na slici je prikazan previše zaliven terarij, zemlja je jako mokra.
Prevelika količina vode u terariju, voda se nakuplja
u drenažnom sloju i između zemlje i stakla.
Slika prikazuje pravilni način održavanja terarija, odnosno zalijevanja terarija. Gornji dio zemlje je vlažni dio, a donji suhi dio. Može se prepoznati prema boji, tamniji je vlažan a svijetliji suh.
Svijetla zemlja – suha zemlja. Tamna zemlja – vlažna, tek zalivena zemlja. Važan znak da zemlju treba zaliti.

Kondenzacija

Kondenzacija je normalna pojava koju volimo nazvati “kišom u terariju”. Preko kondenzacije se biljke samostalno zalijevaju. Kondenzaciju nije poželjno uklanjati jer ćete terarij morati češće zalijevati. Svaki put kada otvorite terarij dio kondenzacije (vlage) ishlapi sa stijenke stakla. Tu će vlagu s vremenom biti potrebno nadoknaditi. Više o procesu kondenzacije saznaj ovdje.

Destilirana voda
Obavezno koristite destiliranu ili demineraliziranu vodu za zalijevanje biljaka u terariju. Ovaj tip vode koristimo kako bismo izbjegli nakupljanje tragova kamenca na stijenkama staklenke te kako bismo lakše mogli očistiti naš ekosustav.

Općenite upute za održavanje terarija pronađi ovdje.