Popust povodom otvorenja novog webshop -15% s kodom “BILJKE”

search icon

Kako i kada zaliti terarij?

Zalijevanje terarija jedno je od najvažnijih elemenata za održivost vašeg ekosustava, a kako i kada zaliti terarij važno je za znati kako ne bisme nehotice usmrtili biljke. Iako je teraij samoodrživi ekosustav u kojem se biljke samostalno zalijevaju ipak ga je potrebno ponekad zaliti. To se, u prosjeku, radi jednom u šest mjeseci.

Zalijevanje odnosno špricanje biljnog terarija s raspršivačem.
Terarij zalijevajte u krug, laganim raspršivanjem destilirane ili demineralizirane vode.
Terarij Biosfera M s raznim malim biljkama, uključujući mahovine i lisnate biljke, raspoređenima unutar prozirne, sferne staklene posude. Terarij također sadrži dekorativne elemente poput malih kamenja.
Zemlja mijenja boju iz svjetlije u tamniju prilikom zalijevanja. Ukoliko ne mijenja nije potrebno zaliti.

Vodeni ciklus u terariju
Terarij je samoodrživi ekosustav u kojem se biljke same zalijevaju zbog procesa kruženja vode u prirodi. Biljke preko korijena, iz vlažne zemlje, povlače vodu i distribuiraju ju kroz biljku. Biljka vodu transpirira preko puči na listovima. Vlažna para se u doticaju sa hladnim stijenkama staklenke kondenzija i kaplje na zemlju te ju ponovno zalijeva. Ovo nazivamo kišom u terariju, a vodeni ciklus osigurava samozalijevanje.

Kada trebam zaliti terarij?

Terarij se zalijeva, u prosjeku, dva puta godišnje. Najbolje je pratiti signale koji ukazuju da je biljkama potrebno zalijevanje.

Signali:

  • bljedunjava zemlja, mahovina ili kamen, generalni gubitak jarkosti boja
  • zemlja koja je rahla i rupičasta, nije zbijena
  • nedostatak kondenzacije (ali, terarij je ponekad potrebno zaliti i ako se kondenzira)
  • terarij tužnog izgleda

S koliko vode zaliti terarij?
Terarij za biljke se zalijeva prskalicom ili špricom. Ciljajte zemlju i prščite ju dokle god zemlja upija vodu i mijenja boju iz svjetlije u tamniju. Potrebno je zamliti zemlju da ona približno 0,50 cm od vrha zemlje prema sredini promijeni boju iz svjetlije nijanse u tamniju.

Testirajte terarij
Iako se terarij kondenzira, a prošlo je već 6 mjeseci ili više napravite test. Ulite 1 ml destilirane vode uz staklo. Ukoliko zemlja mijenja boju iz svjetlije u tamniju znači da je zemlja suha i žedna i da je vrijeme za zalijevanje.

Na slici je prikazan previše zaliven terarij, zemlja je jako mokra.
Prevelika količina vode u terariju, voda se nakuplja
u drenažnom sloju i između zemlje i stakla.
Slika prikazuje pravilni način održavanja terarija, odnosno zalijevanja terarija. Gornji dio zemlje je vlažni dio, a donji suhi dio. Može se prepoznati prema boji, tamniji je vlažan a svijetliji suh.
Svijetla zemlja – suha zemlja. Tamna zemlja – vlažna, tek zalivena zemlja

Kondenzacija

Kondenzacija je normalna pojava koju volimo nazvati “kišom u terarji”. Preko kondenzacije se biljke samostalno zalijevaju. Kondenzaciju nije poželjno uklanjati jer ćete terarij morati češće zalijevati. Više o procesu kondenzacije saznaj ovdje.

Destilirana voda
Obavezno koristite destiliranu ili demineraliziranu vodu za zalijevanje biljaka u terariju. Ovo koristimo kako bismo izbjegli nakupljanje tragova kamenca na stijenkama staklenke te kako bismo lakše mogli očistiti naš ekosustav.

Općenite upute za održavanje terarija pronađi ovdje.