Svi znamo da je održavanje terarija lako! No, kako bi naš ekosustav dugo funkcionirao, potrebno je pratiti par glavnih savjeta za zdravlje i dugovječnost biljnog terarija.
Što je terarij?
Terarij je samoodrživi ekosustav u kojem se biljke sade na pametan način i zalijevaju se, u prosjeku, samo dva puta godišnje. Volimo reći da je biljni terarij višegodišnja dekoracija za one kojima klasične sobne biljke ne uspijevaju.
Naziv za biljni terarij dolazi od latinske riječi terra u prijevodu zemlja ( engl. terrarium – lat. terra = zemlja i lat. arium = prostor ).
Smještaj terarija
Našim terarijima potrebna je svijetla lokacija koja se ne nalazi niti na propuhu, niti blizu klime ili radijatora. Također, vrlo je važno da terarij nije na izravnom suncu kako se biljčice ne bi skuhale unutar staklenke. Idealna pozicija je blizu prozora sa filtriranim tj. ne izravnim svjetlom. To je pozicija na kojoj terarij kondenzira sa sitnim sitnim kapljicama, tokom sunčanih dana; pozicija na kojoj se staklenka ne zagrijava. Terariji generalno nisu zahtjevni te dobro podnose razne svjetlosne uvjete.
Važno je da biljke nisu na suncu (staklo ne smije biti toplo na dodir). Ako se nalaze u prostorijama bez dnevnog svjetla terarije je svakih par tjedana potrebno staviti blizu prozora.
Smještaj terarija jako je važan kako bi biljke mogle obavljati proces fotosinteze. Gdje držati terarij saznajte na ovom linku.
Strane svijeta
Ukoliko vam prozor gleda na jug idealna je pozicija ona nešto udaljena od prozora. Bitno je da biljni terarij dobiva filtriranu ili neizravnu svjetlost kako bi biljke obavljale proces fotosinteze.
Ako vam prozor gleda na sjever terarij smjestite gdje god, čak i na prozorsku dasku. Sjeverni prozor je super pozicioniran za osvjetljavanje terarija.
Ako vam je prostorija pozicionirana na istoku moguće je da će sunčeve zrake u jutarnjim satima blago doticati terarij, ali ukoliko je to samo 1-2 sata ne morate se nužno zabrinjavati. Pripazite jedino za vrijeme ljeta kad sunce postane jače.
Na zapadu pazite na jačinu svjetlosti pri zalasku.
Zalijevanje terarija
Terarij nije potrebno učestalo zalijevati. To činite kada primijetite da je mahovina blago suha, da je zemlja posvijetlila, da su kamenčići promijenili boju ili ako se terarij ne kondenzira već duže vrijeme.
U prosjeku se terarij zalijeva dva puta godišnje i potrebno je pratiti znakove koji upućuju da je zalijevanje potrebno. Najvažniji signal je suha zemlja. Saznajte više o tome kako zaliti terarij.
Terarij preventivno zalijte svakih 6 mjeseci.
Kako zalijevati terarij?
Terarij zalijevamo tj. pršćemo (ili ulijevamo vodu raspršivačem) isključivo destiliranom vodom.
Vodu pršćemo po kamenčićima ili zemlji, pazeći da se listovi biljka ne smoče obilno. Vodu možete špricati, ali polagano, dokle god vidite da zemlja u terariju skroz u krug upija vodu i mijenja boju iz početne u tamniju nijansu.
Sva zemlja ~0,5 cm od vrha prema sredini treba promijeniti nijansu iz svjetlije u tamniju. Viška vode u terariju ne smije biti, manje je više. Pogledajte fotografije.
Signali da je potrebno zaliti biljke u terariju:
- bljedunjava zemlja, mahovina ili kamen, generalni gubitak jakosti boja
- zemlja koja je veoma rahla i rupičasta, nije zbijena
- nedostatak kondenzacije, ali terarij je ponekad potrebno zaliti i ako se kondenzira
- terarij tužnog izgleda*
Testirajte zemlju
Iako se terarij kondenzira, a prošlo je već 6 mjeseci ili više napravite test. Ulite 1 ml destilirane vode uz staklo. Ukoliko zemlja mijenja boju iz svjetlije u tamniju znači da je zemlja suha i žedna i da terarij možete zaliti skroz u krug dok zemlja do pola ne upije vodu. Tada stanite i po potrebi ponovite postupak za par dana. Ukoliko boja zemlje ostaje ista znači da je zemlja vlažna i da nema potrebe za zalijevanjem.
Kondenzacija i maglica na staklu
Pojava kondenzacije ovisi o mjestu na kojem se terarij nalazi te o razini vlage u staklenci. Kondenzacija se javlja u nepravilnim ciklusima, na raznim mjestima na staklu, ponekad je cijela staklenka rosna, a ponekad samo dijelovi. Kondenzacija se javlja i u nepravilnim vremenskim ciklusima. Terarij ne zračimo kako bismo uklonili maglicu jer ga na taj način isušujemo.
Izostanak ili ne pojavljivanje kondenzacije nije zabrinjavajuće, no potrebno je provjeriti vlažnost zemlje.
Ako su stijenke stalno orošene i to jako velikim, krupnim kapljicama vode terarij za početak pomaknite pola metra u unutrašnjost prostora, a ako se kondenzacija ne smanji kroz 2-3 dana vodu (velike kišne kapljice, ne sitnu maglicu) s unutrašnje strane stakla smijete jednom do dva puta ukloniti suhom krpom te potom terarij ponovno zatvoriti.
Više o vodenom ciklusu – kondenzaciji u terariju saznaj ovdje.
Podrezivanje biljaka
Terarij po potrebi ošišajte. Ukoliko su biljke prerasle svoje stanište ‑ skratite ih. Nikad ne režite više od 1/4 biljke. Također, ukoliko biljke u velikoj mjeri dodiruju stijenke staklenke ‑ uklonite ih.
Biljke šišajte čistim škarama, koje ste prethodno prebrisali medicinskim alkoholom. Nakon šišanja terarij kratko prozračite kako bi rez zacijelio.
Čišćenje, životinjice i bolesne biljke
Kako bi imali lijep pogled na vašu egzotično džunglicu potrebno je povremeno obrisati prašinu sa stakla te prebrisati unutrašnjost terarija. Unutrašnjost terarija možete prebrisati sredstvom za čišćenje stakla, no sredstvo pošpricajte na krpicu i s krpicom prebrišite unutrašnjost.
Ukoliko u terariju primijetite plijesan, žute listove, ili smeđe trule listove odmah ih izvadite! Plijesan tretirajte hidrogenom te prozračite na nekoliko sati.
Ukoliko uočite pauka, puža ili glistu u terariju izvadite ih van. Ukoliko uočite mušice, zemlju pošpricajte Bio Kill-om.
Ukoliko u terariju vidite sitne bijele “bubice” to su skokunci, ne uši i oni se namjerno nalaze tu. Nemojte ih uklanjati, oni su tzv. “odred za čistoću” i održavat će vaš ekosustav zdravim.
Gnojenje
Terariji su višegodišnji ekosustavi kojima je kad su idealnim uvjetima procijenjeni životni vijek od jedne do tri godine. Nakon tog perioda moguće je ugovoriti reparaciju – uslugu održavanja terarija. Usluga reparacije uključuje promjenu supstrata i gnojenje terarija kojim se produžuje životni vijek terarija i oporavljaju biljke.
Reparacija ili održavanje terarija podrazumijeva:
- podrezivanje biljaka
- promjenu razbijene staklenke
- promjenu supstrata za terarij
- nadopunu biljaka
- promjenu mahovine
Izazovi u terariju
Reparacija
Ukoliko su biljke dotrajale, uvenule i potrebna im je reparacija, donesite terarij u poslovnicu i dogovorite reparaciju! Više o tome pročitajte ovdje.
Korisnička podrška
Sve ste pročitali, no i dalje niste sigurni što napraviti u određenoj situaciji? Javite nam se i obavezno priložite fotografije i prepusti održavanje terarija u naše ruke!
PS. Ne brinite previše, ali redovno (jednom mjesečno) održavajte terarij kako bi utvrdili je li sve okej. Ako uočite nepovoljne promjene odmah reagirajte.